Ara
  • Psikolog Damla Nur Dolu

Çocuğum Neden Bana Öfkeli?


Bazen çocuklarınızda birtakım davranış değişiklikleri gözlemlersiniz. Daha önce karşılaşmadığınız, bu benim çocuğum mu diye şaşırdığınız davranışlar olabilmektedir. Peki ya neden bunlar oluyor?

  • Çocuklar kendilerini ifade etme yollarını kullanırken yetişkinlerden daha farklı ilerler; onların dünyasında size anlamsız gelen şeyler anlamlı olabilmektedir. Karşınıza geçip ''benim canım bu duruma sıkıldı, sana kırıldım, şuan öfkeliyim... vs.'' gibi ifadeleri söylemezler ve kendi ifade dillerini oluştururlar. Bunlar onun oyunlarına yansır, size karşı davranışlarına yansır, kendi kendine mırıldandığı, çıkardığı seslere yansır ve daha bir sürü değişim ile yansımaları görebilmekteyiz.

  • Bu tarz durumlar ile karşılaştığınızda, sorunun kaynağına odaklanmanın yanında, çocuğunuzu ve onun duygularını anladığınızı ifade etmeniz çok kıymetlidir. Anlaşıldığını hissetmek biz yetişkinlere nasıl iyi geliyor ise çocuklara da fazlasıyla iyi gelmektedir. Bol bol duygu yansıtması yaparak, çocuğunuz ile bağınızı güçlendirip, ilişkinizi daha kaliteli ve anlaşılır hale getirebilirsiniz. Örneğin; ''şuan öfkelisin'', ''bu durum seni üzmüş gözüküyor'', ''bunu yapmak seni mutlu etti'' gibi ifadeler ile onun varlığını ve duygularını fark ettiğinizi ifade etmek onu yatıştıracak ve ona iyi gelecektir.

#çocuklar #çocuğumnedenöfkeli #öfke #öfkeliçocuklar #agresif #agresifçocuklar #cocuk #duygu #cocukduygu #duyguyansıtma

65 görüntüleme0 yorum

+90 544 308 43 27/ 0(850) 474 02 98

©2020, Psikolog/Aile Danışmanı Damla Nur Dolu tarafından Wix.com ile kurulmuştur.