Ara
  • Psikolog Damla Nur Dolu

Sürekli ''yorgun'' ve ''isteksiz'' misiniz?

Bundan 1 ay önce yazacak olsam yoğun çalışmadan dolayı bu kadar yorgun ve isteksiz hissebiliyoruz derdim ancak şuan COVID-19 süreci bizleri başka bir boyuta taşıdı. Şuanda çoğumuz evlerinde çalışmak zorunda ve online çalışmalar sürdürmek zorunda kaldı. Ancak bizimde sürecimiz aslında sadece dönüşüme uğradı. Önceden ofis ortamında iken iş vereniniz kontrolü sağlayabiliyor sizde zaman yönetimi konusunda çok sorun yaşamıyordunuz. Yaşadığımız pandemiden dolayı bu sefer de evlerimizde online sürecin verdiği yoğunluk ile yorgun hissedebiliyoruz. Onun dışında kendimizi boşlukta hissedip hiçbir şey yapmama eğilimi de gösterebiliyoruz. Evde çalışma durumu ise bize bir şeylerin kontrolünü sağlayamama, erteleme ve zihin olarak tamamlanmamış işler ile meşgul olmaya itmiştir. Ancak kendimizi daha iyi hissetmek ve bu ruh halinden çıkmak için ''harekete geçmemiz'' lazım !


- Öncelikle normal rutininize dönün. Saatlerde ufak esneklikler olmasının normalliği ile birlikte alışmış olduğunuz ve kendinizi üretken hissettiğiniz düzen sizi rahatlatacaktır.

-Malum evde hareket alanımız kısıtlanıyor, bu sebeple evde yapabileceğiniz ''egzersiz''lere yönelebilirsiniz.

- Sürekli çalışmak ya da teknoloji ile iç içe olmak zorunda kendinizi bırakmayın, farklı etkinlikler ile kendinize zaman ayırın. İşten ve hayatın koşuşturmasından dolayı ertelediğiniz hobilerinize dönmek iyi fikir olabilir :)

- Aileniz ve çocuklarınız ile kaçırdığınız zamanların telafisi için bir fırsat oldu diye düşünüp krizi fırsata çevirebilirsiniz.

- Aile içi işbirliği ve iletişimi geliştirmek için kaliteli zaman geçirin.

- Ve son olarak evde kalın, sağlıkla kalın...#yorgunluk #isteksizlik

38 görüntüleme0 yorum

+90 544 308 43 27/ 0(850) 474 02 98

©2020, Psikolog/Aile Danışmanı Damla Nur Dolu tarafından Wix.com ile kurulmuştur.