Ara
  • Psikolog Damla Nur Dolu

Hayatınızdaki ani değişim ve belirsizliklerle başa çıkabilmek için neler yapabiliriz?

Aslında hepimizin baş etme yöntemleri farklı olmakla birlikte, bazen duruma olumlu bakmak gerekir. Bu belirsizlik ve ani değişimler size ne öğretti ona odaklanmak daha sağlıklı olacaktır. Hayatta yaşadığımız her şey(olumlu ya da olumsuz) bizim için birer deneyimdir. Nasıl baş ettiğimizi görmek en önemli katkısıdır. Ancak bu belirsizlik ve ani değişimler bizlerde stres tepkileri de geliştirmektedir. Bu süreçte stabil(sabit) duygu durumu ile ilerlemeyip iniş çıkışlar yaşamaktayız. Bu gibi durumların çıktısı olarak, en genel tepki ''anksiyete'' olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki nasıl baş edebiliriz?

(+) Olumlu düşünce etkisi: Bizler neye inanır, neyi görmek istersek algılarımız o yönde şekillenebiliyor ve bu da bedensel değişimlere, psikolojik değişimlere etki ediyor. Durumun kontrol edilebilirliği bizim stres tepkimizi etkiliyor dolayısı ile ne kadar olumlu bakıp kontrol edilebilirliğine, durumun iyiye gideceğine inanırsak olumlu etkiliyor.

(+) Duygu odaklı başa çıkma: Belirsizlik biz de kaygı ve strese yol açmakla birlikte duygularımız ile de baş edebilme yolu açmaktadır. Duygu odaklı baktığımızda, bireyler belirsizliğin ani değişimlerin hissettirdikleri duygular üzerine yoğunlaşarak, etkisini hafifletmeye kendini rahatlatmaya odaklanacaktır. Kendinize duygu kontrolü için telkinler verebilirsiniz. Nefes egzersizleri ve meditasyon teknikleri dinginleşmemizde işe yarayacaktır.

(+) Odak noktasının değişimi: Sürekli olarak bizim gündemimizi meşgul eden şeyler artarak gittiğinde bizi ele geçirmeye başlıyor. Ancak oradan zihnen uzaklaşıp kendinizi iyi hissedeceğiniz ve üretkenliğinizi koruyacağınız uygulamalar yapabilirsiniz.

(+) Güvenli yer egzersizi: Gözlerinizi kapatıp, hafif bir melodi eşliğinde kendinizi güvenli ve rahat hissettiğiniz yerinize götürebilirsiniz. Hayali ya da gerçek bir yer olabilir, gözünüzü kapatıp orayı hissetmenin keyfine bakıp rahatlayabilirsiniz.#belirsizlik #değişim #hayat #tavsiye

12 görüntüleme0 yorum

+90 544 308 43 27/ 0(850) 474 02 98

©2020, Psikolog/Aile Danışmanı Damla Nur Dolu tarafından Wix.com ile kurulmuştur.