Ara
  • Psikolog Damla Nur Dolu

Çocukların Dünyasını Anlamak

Bildiğiniz üzere çocuklar bizler gibi oturup benim sorunum şu, buna üzülüyorum buna sinirleniyor bunu istemiyorum vs. diye açık açık yüzümüze ifade etmez. Ancak kendi dünyalarında her şeyin bir anlamı ve ifade şekli vardır. Oyun içerikleri, resimleri, davranış değişiklikleri bizler için hep bir mesaj kanalı olmakla birlikte bunları da doğru anlamlandırabilmek bizim için çok önemlidir. Eğer fark edemez ya da yanlış bir yorumlamaya gidersek faydalı olalım, problem çözelim derken geri dönüşü zor olan izler de bırakabiliriz.

Öncelikle çocuğunuz ile samimi ve güven ilişkisine dayanan bir bağ kurabilmeniz çok kıymetli.

Onun kendisini her durumda değerli hissetmesi, sevginin şartlara bağlı olduğunu hissetmemesi gerekir. Örneğin okulda başarılı olduğunda sevgimizi ifade edip, başarısız bir noktada ise sevgi ifadesi olmaz ise bu çocuk da sevgiyi şarta bağlayıp, o somut veriler olmadan kendini değersizleştirmesine sebep olmaktadır.

Onunla birlikte oyunlar oynayın, kaliteli vakit geçirmeye çalışın. Evet hepimizin meşguliyetleri var ancak çocukların istediği sıcak bir gülümseme, sevgiyi derinden hissetme ve anlaşılabildiğini fark etmektir.

Bizler ise maalesef ki ebeveynlik rollerimizi ya teknolojiye(telefon, tablev vs) ya da kreşlere yüklemeye çalışıyoruz. Ebeveynin sevgisi her şeyden kıymetlidir unutmayın..!#çocuklarındünyası #çocuklarıanlamak #çocuk

22 görüntüleme0 yorum

+90 544 308 43 27/ 0(850) 474 02 98

©2020, Psikolog/Aile Danışmanı Damla Nur Dolu tarafından Wix.com ile kurulmuştur.